Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.As at home carving the icy steeps as it is on perfectly groomed corduroy, the Stance 84 excels regardless of the conditions. A progressive sidecut coupled with a lively wood core is agile and reliable, while the all-new Titanal and carbon construction grips the snow, making for a smooth, enjoyable ski on piste. M12 binding completes the system.
POWER: The TI-C FRAME combines carbon windows and a Titanal laminate to create a damp, charging ski that inspires confidence regardless of speed, terrain, or conditions.
Maneuverability: A progressive frontside sidecut teams up with a full poplar wood core and carbon to create an engaging, agile, and unmatched snow-feel when carving all over the piste.
Single Ti: A single layer of titanal reinforcement on top of the core for great edge grip, efficient energy transfer and liveliness.
Edge Grip: A Titanal laminate underfoot brings a strong edge hold when laying down turns on and off piste.
Ti-C Frame
Full Poplar Woodcore: A full Woodcore construction maximizes liveliness, stability and ski-to-snow contact while filtering vibrations.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 121 mm |
| Waist Width (mm) | 84 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 13 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
