Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Oh Yeah is a women’s freestyle board designed to help take your riding to the next level. A medium-soft flex paired with Rock Out Camber provides versatility all over the mountain. Equipped with Popster core and rubber pads underfoot for a smooth and poppy ride.
Freestyle : Rock Out Camber is designed for premium park performance featuring a blend of flat, camber, and rocker profiles enabling responsive turns and comfortable presses.
Dampening : Soft Royal Rubber blocks inserted into high pressure zones of the sidewalls dampen vibration and mellows the big impacts.
Rock Out Camber: Flat between your bindings for stability, Camber near the feet for response and a rocker on the tip/tail for pressability.
Popster: The core is strategically milled inside of the insert packs, allowing the board to flex more naturally underfoot and transfer energy into the nose and tail for added pop.
Pop : Popster's shaped core profile thins out under foot and thickens outside your bindings before tapering again at tip and tail to maximize the natural snap and pop of wood.
EQ Rad: Equalizer straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of agility and fun.
| Style of Snowboards | Freestyle Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Twin |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 3 |
| Snowboard Flex Tortional | 3 |
| Assembled Width (cm) | 247 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.58 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Symmetrical Board |
| Sustainability | None |
