*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Salomon Women's Outblast Climasalomon Insulated Winter Boots offer warmth and protection in a sleek shape designed for city wear. With 200-gram insulation and a winter insole, these boots keep your feet warm in snowy conditions. The durable compound and lug pattern outsole deliver traction on varied surfaces. The Climasalomon™ Waterproof bootie construction of these insulated winter boots provides weather protection.
Thinsulate™ 200-gram insulation and a winter insole keep feet warm in extreme cold
A Contagrip® MD outsole with a durable compound and lug pattern provides a strong grip on various surfaces
Climasalomon™ waterproof flexible bootie construction keeps feet dry in wet and snowy conditions
Salomon's trail running and hiking expertise provides athletic cushioning and dynamic comfort
A lightweight, durable synthetic upper and heel counter protects feet without extra weight
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 15 cm |
| Boot Height (cm) | 15.00 cm |
| Upper Material(s) | TEXTILE/SYNTHETICS |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Faux Fur |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Thinsulate |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Technology | Contagrip® Sole,Clima Salomon Waterproof ™ (CSWP) |
|---|---|
| Advanced Features | Thinsulate,Breathable,Removable Insole,Waterproof |
| Care Instruction(s) | Hand Wash In Cold Water,Air Dry,Specialty Instructions |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots,Hiking |
