*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Powerful and stable, the Salomon Women's Stance All Mountain Skis 2024 With M10 GW Bindings is just the ski you need to confidently progress. A layer of Titanal offers the right amount of power to cruise through crud and icy groomers, while a progressive frontside sidecut and wood core offer lively and controllable turns no matter how steep or deep the snow is. M10 binding completes these all mountain skis.
Lively and responsive: A poplar wood core with a titanal insert and all-mountain rocker give this ski the finesse and agility.
Confidence-inspiring: Sandwich sidewalls create confidence-inspiring edge grip to make the most of icy groomers and changing terrain.
All-mountain versatility: A dynamic freeride construction creates a ski that will take you anywhere from groomers to glades, the steep to the deep – with confidence.
Ti-C Frame
Poplar Woodcore: Woodcore offers stability, liveliness and forgiveness while ensuring good ski-to-snow contact.
Single Ti: A single layer of titanal reinforcement on top of the core for great edge grip, efficient energy transfer and liveliness.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | On-Piste Rocker |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 121 mm |
| Waist Width (mm) | 78 mm |
| Tail Width (mm) | 103 mm |
| Turning Radius (m) | 10.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Carbon,Titanium |
| Core Materials | Poplar Woodcore |
| Side Wall Construction | Semi-Sandwich |
Yes, I recommend this product.
