Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Salomon's Women's Stance All Mountain Skis 2023 With M11 GW Bindings are designed to be light and responsive, making them suitable for a variety of conditions. These skis are perfect for carving steep slopes or cruising along groomed corduroy. The karuba/poplar wood core combines a progressive sidecut with a lively wood core that ensures agility and reliability on the slopes. With carbon in the construction, these all mountain skis enhance snow-feel and responsiveness pereformance. The M11 binding completes the system.
Maneuverability: Poplar/karuba wood core with a progressive frontside sidecut. When coupled with carbon, this provides engaging and agile snow-feel.
Ti-C Frame
Karuba / Poplar Full Woodcore: Woodcore is a mix between poplar and karuba, to offer a specific women construction. Karuba offers lightweight and inertia.
Power: TI-C ski frames combine carbon windows and Titanal laminates for a damp, confidence-inspiring ride regardless of speed, terrain, or conditions.
Edge Grip: A Titanal laminate underfoot brings a strong edge hold when laying down turns on and off piste, so you don't wash out.
Single Ti: A single layer of titanal reinforcement on top of the core for great edge grip, efficient energy transfer and liveliness.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 120 mm |
| Waist Width (mm) | 84 mm |
| Tail Width (mm) | 103 mm |
| Turning Radius (m) | 12.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
