Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Wonder is ready to explore. A directional twin shape combined with Rock Out Camber allows for maximum versatility on groomers and deep snow. A medium directional flex with Ghost Basalt stringers provides a perfect balance between stability and playfulness while cork dampening lightens the load on your feet, and the environment.
Versatile: Rock Out Camber enables easy turn initiation and allows for buoyancy in deep snow while providing stability, pop, and edge hold between the feet.
Control: EQ Rad sidecut evenly distributes edge pressure along the entire effective edge, giving you more maneuverability and control underneath your feet.
Dampening: Sustainable tech, Cork Sidewalls reduce vibration and impact on your feet while also reducing impact on the environment.
Rock Out Camber: Flat between your bindings for stability, Camber near the feet for response and a rocker on the tip/tail for pressability.
EQ Rad: Equalizer straight lines and Radial lines blended together for the perfect balance of agility and fun.
Ghost Basalt stringers: Basalt stringers are sewn into a trial layer for durable pop, control and damp ride at high speed, and easy maneuverability when you’re keeping it mellow.
| Style of Snowboards | Alpine Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Directional |
| Snowboard Profile | Hybrid |
| Base Material | Sintered |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Reversible |
| Snowboard Flex Longitudinal | 5 |
| Snowboard Flex Tortional | 5 |
| Assembled Width (cm) | 251 cm |
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.63 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Symmetrical Board |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
