Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Scarpa Men's Fuego Hiking Shoes combine durability with support. Built from one-piece Italian Crosta Pro HS12® leather, these shoes resist wear and allow silicone or wax treatment for protection in outdoor conditions. The higher cuff with three lacing eyelets supports the ankle when carrying heavy loads or travelling uneven terrain. The Taibrelle lining and Pro-Flex XT insole of these hiking shoes offer comfort, while the Vibram® M4 Tech outsole provides traction.
Double-tongue construction improves comfort and prevents debris, dirt, and moisture from entering
Durable Crosta Pro HS12® leather uppers handle rugged use
Breathable Taibrelle lining regulates foot temperature
Pro-Flex XT insole delivers cushioned support and impact protection, and Vibram® M4 Tech outsole ensures traction
Higher cuff with three lacing eyelets stabilizes the ankle for carrying heavy loads
One-piece Italian leather offers durability
| Activity/Sports | Backpacking |
|---|---|
| Advanced Features | Water Resistant |
| Advanced Technology | Vibram |
| Arch | Normal (Mid) |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wipe With Warm Water |
| Closure Type | Lace Up |
| Colour Group | Grey |
| Gender | Unisex |
| Insole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Fabric |
| Midsole Material | Polyurethane |
|---|---|
| Outsole Material(s) | Vibram Rubber |
| Product Weight (g) | 1028.00 g |
| Product Weight (g) | 1028 g |
| Shoe Cut | 8" |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
