*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The SCOTT Team Issue SRS features the tried, tested, and true S4 aluminum shaft that our elite team of skiers believe in. The innovative Strap Release System (SRS) releases the strap from the pole in sketchy situations to prevent injury.
S4 Aluminum Alloy Shaft
SRS Mountain Strap
Freeride Powder Basket
18mm Shaft Diameter
Notch Grip
Carbon Diamond Tip
| Ski Pole Type | Downhill |
|---|---|
| Grip Construction | Bi-Injection |
| Grip Type | Anatomical |
| Basket Style | Standard |
| Primary Material | Aluminum |
| Assembled Weight (g) | 540 g |
| Assembled Weight (g) | 540.00 g |
| Advanced Features | Adjustable Straps |
| Shaft Diameter (mm) | 180.00 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 180 mm |
| Sustainability | None |
|---|
