


*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
The SCOTT Scrapper SRS Ski Poles are made with durable S3 aluminum alloy for increased grip and safety during adventures. These ski poles have an SRS strap design and powder-specific features like a deep basket and ice tip to enhance your skiing experience.
S3 Aluminum alloy shaft is lightweight, strong, and corrosion-resistant
18mm shaft diameter offers balance and stability on uneven ground
Notch grip increases grip and reduces fatigue
SRS FX 15x25 strap allows quick release for safety
Powder basket prevents sinking in deep, soft snow
Ice tip penetrates hard, icy surfaces for reliable edging
| Ski Pole Type | Downhill |
|---|---|
| Grip Construction | Bi-Injection |
| Grip Type | Anatomical |
| Basket Style | Standard |
| Primary Material | Aluminum |
| Assembled Weight (g) | 520 g |
| Assembled Weight (g) | 520.00 g |
| Advanced Features | Adjustable Straps |
| Shaft Diameter (mm) | 180.00 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 180 mm |
| Sustainability | None |
|---|
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.