SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed for everything from everyday activities to minimalist adventures, the Airlite Towel is the lightest, most packable, fastest-drying towel from Sea to Summit
Made of 85% recycled polyester, 15% nylon.
Absorbs three times its own weight in water
Tiny packed size
Easy storage in its 15D Nylon stuff sack
Machine washable
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 84.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Width (cm) | 36.00 cm |
| Colour Group | Orange |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Use(s) | Sports,Outdoor |
|---|---|
| Towel Type | Microfiber |
| Trim | Not Applicable |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent | |||||
| Assembled Height (cm) | 5 cm | 5.00 cm | ||||
| Assembled Length (cm) | 84 cm | 84.00 cm |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
