SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Alloy Pocket Trowel is a durable, lightweight and compact backpacking trowel. The handle retracts into the blade to save space in your backpack and extends to the same length as the ideal ‘cathole’ depth. It's the perfect tool for practicing Leave No Trace principles in the backcountry and is made from a lightweight and strong 6066-T6 aluminum alloy.
Strong, ultralight 6066-T6 aluminium alloy
Hard anodized blade to Rockwell C 70
Compact, collapsible carry anywhere design
Storage space in handle for lighter or toilet paper
| Advanced Features | Folding |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 3.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 9.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Width (cm) | 3.00 cm |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fork/Rake/Cultivator Type | Trowel |
| Handle Length (cm) | 9.50 cm |
| Handle Style | Short |
| Number of Tines | 1 |
| Primary Colour | Orange |
|---|---|
| Primary Material | Aluminum |
| Sustainability | Leaping Bunny |
| Tine Length (cm) | 6.50 cm |
| Tine Material | Metal |
| Tine Spacing (cm) | 0.00 cm |
| Tine Style | Detachable |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
No, I do not recommend this product.
