SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Loop Lock is a two-piece tie down with bar-tacked loops at each end. By feeding the webbing tail through the loop, the tie down can be locked to two separate anchor points for versatile and secure attachment. This product is a simple hybrid between the handy attachment options of the Carabineer Tie Down and the great value of the Bomber Tie Down.
Double bar-tacked loops at both ends
Lashing Capacity up to 250 kg AS/NZS 4380
Heavy Duty die cast buckle with silicone protector pad
Includes elastic loop to keep strap rolled up
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 0.20 cm |
| Assembled Length (cm) | 300.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Width (cm) | 2.50 cm |
| Cargo Accessory Type | Straps |
| Colour Group | Grey |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Metal |
|---|
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
