SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built thicker than our original Camp Mat S.I. and using horizontal Delta Coring, the Camp Plus S.I. provides great value, durability and comfort.
Delta Coring removes over 40% of the foam to reduce weight and bulk without comprimising durability
Multi-functional, high flow-rate reversible valve
Includes self-adhesive puncture repair kit
Our super thick Camp Plus S.I. Mat with Delta Cores delivers plus-sized comfort and warmth all year-round
Plus size super thick all-season camping mat
Robust and abrasion resistant 75D polyester shell fabric with extrusion laminated TPU
3'' thickness, R-value 4.3 ASTM F3340-18
Featuring the same Delta Core profile as Comfort Plus S.I. mats
PillowLock attached your Aeros pillow to your mat, holding it in place for a slip-free sleep
| Accessories List | Carry Bag,Instruction Manual,Replacement Valve Kit,Emergency Repair Kit |
|---|---|
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Canoe Camping,Outdoor Adventures,Tent Camping,Car Camping,RV/Car Camping,Camping,Backpacking |
| R Value | 4.3 |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Weight (kg) | 0.64 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.68 lbs |
| Assembled Length (cm) | 180 cm |
| Assembled Width (cm) | 62.5 cm |
| Assembled Height (cm) | 7.5 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 34 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 20.4 cm |
|---|---|
| Stuffed Stack Height (cm) | 34 cm |
| Number of Pieces | 1 |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
