SEA TO SUMMIT
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Sea To Summit Camp X-Mug is an essential for any outdoor enthusiast. With a 480 ml capacity, this versatile mug doubles as a measuring cup, making it perfect for camping and hiking. Its collapsible design ensures it packs down to a compact size, while the rigid ring provides a sturdy grip and prevents burned fingertips.
Made from BPA-free, food-grade silicone
Collapses flat for compact storage
Calibrated ridges allow for precise measurements
Spill-resistant and ensures smooth pouring
| Primary Material | Silicone |
|---|---|
| Product Height (cm) | 8.50 cm |
| Product Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Length (cm) | 11.00 cm |
| Product Weight (g) | 60.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Lightweight,BPA Free |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors |
