SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The DeltaLight™ Insul Mug is an ergonomically shaped insulated camping cup with a generous 11.8 oz capacity. It comes with a handy removable insulating sleeve and silicone leak-resistant sipping lid. These lightweight mugs stack together and nest neatly inside DeltaLight Bowls and Alpha™ Pots.
The perfect antidote for flimsy or odd-shaped camping/backpacking mugs. Ideal for a hot cup of coffee or tea in the morning and great as a measuring cup when preparing your evening meal.
BPA-free, food grade material which is microwaveable and dishwasher safe
Ergonomic design with removable insulation sleeve and easy sipping silicone lid
Fluted ribbed walls for increased insulation when used with the sleeve and a comfortable grip when used without
Graded volumetric scale for easy measurement
Removable lid and easy clean insulation sleeve fold inside mug for compact stacking
Generous 350 ml volume, weighs only 78g
| Primary Material | Silicone |
|---|---|
| Product Height (cm) | 8.00 cm |
| Product Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Length (cm) | 11.00 cm |
| Product Weight (g) | 72.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,General Use,Cold Beverages |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
