Proudly Canadian
SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The DryLite™ Towel is exactly what you want in a travel towel. Not only soft and thirsty, but also compact and quick drying as well. Available in five sizes from immodest to beach towel, the DryLite™ Towel is perfect for backpacking, travel, boat, family camping or caravan use.
Fast drying woven microfibre
Luxurious soft suede finish
Remarkably absorbent and fast drying
Compact size
Machine washable
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Absorbent |
|---|---|
| Age Group(s) | Toddler (1-5 Years),Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 0.1 cm |
| Assembled Length (cm) | 100 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.1 kg |
| Assembled Width (cm) | 50 cm |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Use(s) | Sports,Outdoor,General |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Towel Type | Microfiber |
| Trim | Not Applicable |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
