SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Sea to Summit Frontier Pot features a hard-anodized aluminum base for even heat transfer and a ceramic non-stick coating for easy cleanup. Its removable Click-Safe handle ensures secure handling, while the LidKeep system clips the lid to the rim. The Sea to Summit Frontier Pot comes in 1.3 L, 2 L and 3 L sizes to outfit your camp kitchen.
Hard-anodized aluminum alloy construction ensures even heat transfer for cooking
Removable Click-Safe handle secures pot handling and reverses for compact storage
LidKeep system with easy-grip top and silicone clip keeps lid securely attached
Radiused base design makes turning and flipping contents easy
Backed by Sea to Summit's Lifetime Guarantee for lasting performance
| Accessories List | Lids |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour Group | Black |
| Cookware base | Aluminum, Not Induction |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Style | Detachable |
| Lid Material | Aluminum |
| Number of Pieces | 1 |
| Pot Type | Saucepan |
| Primary Material | Aluminum |
| Product Diameter (cm) | 14.50 cm |
|---|---|
| Product Height (cm) | 10.00 cm |
| Product Length (cm) | 28.20 cm |
| Product Width (cm) | 14.50 cm |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Lids | Lids | Lids | Lid | No Accessories Included | |
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | Collapsible/Foldable,Ultralight,BPA Free | |
| Cookware base | Aluminum, Not Induction |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
