SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Traverse transitions easily into warmer weather with a full-length left-side zipper, a half-length right-side zipper, and a foot box zipper. The Free-flow zipper system provides unparalleled ventilation or allows the Traverse to be opened completely flat like a comforter. In colder weather, the unique WaveLoft construction allows the Thermolite® insulation to expand out into air-trapping curves for maximum warmth.
The broader cut gives you room to move inside the bag, regardless of the sleeping position you may adopt.
Full-length YKK® #5 main side zip and foot box zip provide superior ventilation and allow the bag to be used as a comforter.
Shaped hood and zipper draft tube keep the cold out and warmth in
WaveLoft™ construction and high-quality Thermolite® insulation are loftier and more durable for lasting warmth.
Form a snug double sleeping bag by zipping to any Altitude™, Journey™ or Venture™ sleeping bag
Includes lightweight 70D nylon compression bag
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -9 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Fishing Excursion,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,For Travel,Camping,Backpacking,Hunting,Hammock Camping,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Unzips into Blanket,Zips to Another Bag,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Storage Bag |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 700 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 9.8 l |
| Assembled Length (cm) | 183 cm |
| Assembled Width (cm) | 155 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 20 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 46 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 155 cm |
| Hip Circumference (cm) | 146 cm |
| Foot Circumference (cm) | 122 cm |
| Certifications | EN Tested |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
