SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Pocket Towel really will fit into a pocket – yet when unpacked, it's soft surface absorbs three times its weight in water, then dries quickly. Supplied with a soft, zippered EVA case, the Pocket Towel is ideal for longer adventures, trips to the gym, or even as a handy accessory to keep in the car.
Made of 100% recycled polyester
Whisper light, yet silky soft and durable
Absorbs three times its own weight in water
Comes in a soft, zippered EVA case
Press-stud loop for convenient hanging
Machine washable
Technical fabric: ultra absorbent and fast drying
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Length (cm) | 120.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.11 kg |
| Assembled Width (cm) | 60.00 cm |
| Colour Group | Orange |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Use(s) | Sports,Outdoor |
|---|---|
| Towel Type | Microfiber |
| Trim | Not Applicable |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
