SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Pocket Towel is the lightest and most compact towel we make - it still absorbs three times its own weight in water. The knit we use for this towel is very light making the towel soft and silky to touch. The Pocket Towel is the fastest drying towel in our range, just wring it out and use it again.
Whisper light, yet silky soft and durable
Woven technical fabric that's ultra-absorbent and remarkably fast-drying
Comes in a soft, zippered EVA case
Storage pouch color matches towel color
Machine washable
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent |
|---|---|
| Age Group(s) | Toddler (1-5 Years),Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 0.10 cm |
| Assembled Length (cm) | 100.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.18 kg |
| Assembled Width (cm) | 50.00 cm |
| Colour Group | Orange |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 2 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
|---|---|
| Product Use(s) | Sports,Outdoor |
| Shape | Rectangle |
| Towel Type | Camping towel |
| Trim | Not Applicable |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
