SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Increases sleeping bag performance by up to 25 F (14 C) with super-insulating 110g/m Thermolite® fabric. Thermolite® is a hollow core fiber that provides extraordinary warmth for its weight and remains extremely breathable. Spacious design allows for a comfortable night's sleep, even when the mercury plummets. Perfect for extending the season of your sleeping bag.
110g/m2 Thermolite® construction throughout
Adds up 25°F (14°C) to warmth to a sleeping bag
Mummy shape with a box foot
Draw cord hood with mini cord lock
Packs into its own Ultra-Sil™ stuff sack <
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | 11 °C |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Mountaineering,Winter Camping,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Single Thermal Layer,Ultralight |
| Accessories List | Stuff Sack,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 399 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 1 l |
| Assembled Length (cm) | 210 cm |
| Assembled Width (cm) | 11.5 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 17 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 11.5 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 0.87 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 155 cm |
| Hip Circumference (cm) | 146 cm |
| Foot Circumference (cm) | 122 cm |
| Certifications | No Certifications |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Yes, I recommend this product.
