SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Reactor is made from Thermolite®, a hollow core fiber that provides extraordinary warmth for its weight and remains extremely breathable. Adds up to 14 degrees F / 8 degrees C of warmth to a sleeping bag or, used alone, is the ideal warm weather bag.
Lighter weight, more packable than fleece
Adds up to 8°C / 14°F of warmth to a sleeping bag
Mummy shape with a box foot
Draw cord hood with mini cord lock
Packs into its own 3" x 5" sil nylon stuff sack
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | 8.00 °C |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Mountaineering,Winter Camping,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Single Thermal Layer,Ultralight |
| Accessories List | Stuff Sack,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 248.00 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 1.00 l |
| Assembled Length (cm) | 210.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 11.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 15.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 11.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 0.54 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 155.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 146.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 122.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
