SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The ultimate super-lightweight and compact high performance sleeping bag.
Uses a full box baffle construction to accommodate extra down and reduce cold spots
RDS 850+ Loft Premium Goose ULTRA-DRY Down™for maximum insulation value
Expedition mummy bag sizing provides extra space for layered clothing or extra wriggle room
Vertical baffles in chest optimize position of down to prevent it moving during use
Full side zip with two sliders provides easy access and extra ventilation options
Zipper draft tube, hood and front neck draft collar to prevent warmth being lost when it’s needed
Ultralight 7D and 10D fabrics for minimal weight and packed size
Contoured mummy shape for comfort and efficient insulation
Vertical chest baffles prevent down migration and cold spots
Recommended max user height 6' (183 cm)
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -8.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Mountaineering,Backpacking |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper,Baffles,Ultralight |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Storage Bag,Draft Collar,Hood |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 430.00 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 4.60 l |
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 15.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 35.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 15.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.46 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 146.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 126.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 88.00 cm |
| Certifications | EN Tested,Responsible Down Standard Compliant |
| Sustainability | Responsible Down Standard (RDS) Cert. |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
