SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Sea To Summit Tek Large Towel is a soft and absorbent microfiber towel ideal for travel adventures. Its DriZone™ blended microfiber construction offers terry cloth-like softness while remaining absorbent and quick drying. This large towel includes a snap-on hang loop, rounded corners, and a zippered EVA case to pack it easily on any journey.
Made of super absorbent microfiber for quick drying after showers
Snap-on hang loop and rounded corners prevent tearing and ease drying
DriZone™ fabric blend offers a soft, terry cloth-like feel for comfort
Includes zippered EVA case for compact packing and protection on the go
Machine washable for easy cleaning and long-term freshness
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 8.26 cm |
| Assembled Length (cm) | 120.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.29 kg |
| Assembled Width (cm) | 60.00 cm |
| Colour Group | Green |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Use(s) | Sports,Outdoor |
|---|---|
| Towel Type | Microfiber |
| Trim | Not Applicable |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent | Machine Washable,Hanging Loop,Eco-Friendly,Absorbent | |
| Assembled Height (cm) | 8.26 cm | 3.18 cm | 2.54 cm | 8.26 cm | 7.62 cm | |
| Assembled Length (cm) | 120 cm | 120.00 cm | 150 cm | 120 cm | 120 cm | 100 cm |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
