SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Super absorbent and quick drying, this towel is ideal for all outdoor activities like traveling, camping, boating, taking to the gym, pool or beach or drying the dogs off after a swim. Comes in a handy mesh/nylon zippered pouch
Unique 70% polyester, 30% nylon micro-fiber fabric that has a plush terrycloth feel
Greater surface area means great absorbency
Faster drying than cotton towels
Comes with an oval-shaped zippered mesh pouch
Machine washable
| Age Group(s) | Toddler (1-5 Years),Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 0.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 120 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.285 kg |
| Assembled Width (cm) | 60 cm |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 2 |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Microfiber |
| Product Use(s) | Sports,Outdoor,General |
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Towel Type | Microfiber |
| Trim | Not Applicable |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Age Group(s) | Toddler (1-5 Years),Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years),Adult (18+) | |||||
| Assembled Height (cm) | 0.5 cm | |||||
| Assembled Length (cm) | 120 cm |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
