SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Traditional comfort and value, with an anything but traditional design approach, the Trek™ Series sleeping bags are the first choice of adventurers looking for maximum versatility in a moderately-priced sleeping bag.
Tapered rectangular cut offers more space than a mummy bag
RDS 650+ Loft ULTRA-DRY Down™
Vertical chest baffles prevent down migration and cold spots
Two-way #5 YKK side / foot zips provide ventilation and allow bag to be used as a quilt
Oversized zip draft tube with anti-snag materials
Large internal security pocket
3D side-wall baffle maximizes loft right to the edge of the bag
3D hood draws in tight when needed
Trek Tk III has a neck collar draft tube to seal and trap warmth
Soft touch 20D lining fabric is lightweight and highly breathable, durable 30D Nylon shell
Includes Ultra-Sil™ Compression Bag for compact storage
ip Coupling: This bag is designed to zip with another
| Type of Sleeping Bag | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -8.00 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper,Unzips into Blanket,Zips to Another Bag,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Storage Bag,Stash Pocket,Draft Collar,Hood |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 560.00 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 7.30 l |
| Assembled Length (cm) | 192.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 21.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 21.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 21.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.38 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 162.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 157.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 122.00 cm |
| Certifications | EN Tested,Responsible Down Standard Compliant |
| Sustainability | Responsible Down Standard (RDS) Cert. |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
