SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Sea to Summit Ultra-Sil 75-95L Large Pack Cover is a lightweight and compact waterproof solution for protecting your luggage. With a durable 30D, Ultra-Sil siliconized CORDURA® fabric construction, this pack cover has a seam-free design. The integrated keeper strap secures luggage cover across the pack's harness, and the attached Ultra-Sil stuff sack enables convenient packability.
30D Ultra-Sil siliconized CORDURA® fabric is waterproof and highly packable
Seam-free construction ensures waterproof protection by eliminating potential leaks
Keeper strap (for sizes Small to Large) pulls the cover tightly across the pack to prevent moisture entry
Integrated Ultra-Sil stuff sack attaches to the cover, so you won't lose it during travel
| Type of Camping Accessory | Survival Item |
|---|---|
| Advanced Features | Compact,Lightweight,Waterproof |
| Number of Pieces | 1 |
| Assembled Weight (kg) | 0.13 kg |
| Assembled Length (cm) | 94.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 43.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 35.50 cm |
| Battery Platform | None |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
