SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Journey™ women’s down sleeping bag is equally at home on trails or traveling the world. Two zippers allow you to increase ventilation or open the Journey completely flat like a comforter, and the quality down will keep you warm and snug in cooler temperatures. Shaped to match your natural sleeping position for comfort anytime, and light enough to carry anywhere. Light and compact, the Journey might just become your favorite trekking / backpacking / travel / camping down sleeping bag.
ULTRA-DRY Down 650+ Loft 90% Down Cluster Premium Duck Down certified Responsible Down Standard (RDS)
Thermolite® insulation in the foot section warms your feet instantly
Full-length YKK® #5 main side zip and foot box zip provide superior ventilation and allow the bag to be used as a comforter.
Shaped hood and zipper draft tube keep the cold out and warmth in. Journey 18°F also has a draft collar.
Internal pocket for phone / GPS / valuables
Form a snug double sleeping bag by zipping to any Ascent™, Trek™ or Traverse™
Includes lightweight Ultra-Sil™ compression bag and storage cell
A wider shape between hips and knees to allow you to sleep in a natural position without compressing the down insulation and creating cold spots.
Shorter overall length and narrower girth in shoulders to reduce dead space and increase thermal efficiency
| Type of Sleeping Bag | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Season | Spring/Summer |
| Zipper Placement(s) | Right |
| Product Use(s) | Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper,Unzips into Blanket,Zips to Another Bag,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Storage Bag,Stash Pocket,Hood |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Down |
| Fill Weight (g) | 500.00 g |
| Compressed Volume (l) | 6.20 l |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 170.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 18.50 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 23.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.50 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.11 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 148.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 148.00 cm |
| Foot Circumference (cm) | 118.00 cm |
| Certifications | EN Tested,Responsible Down Standard Compliant |
| Sustainability | Responsible Down Standard (RDS) Cert. |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
