SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Venture women's synthetic sleeping bag brings new levels of versatility to the realm of synthetic-insulation sleep systems. A full-length right-side zipper, a half-length left-side zipper, and a foot box zipper provide unparalleled ventilation or allow the Venture to be opened completely flat like a comforter.
The most comfortable and versatile synthetic sleeping bag out there. The women's fit is narrower at the shoulders and has a broader cut from the hips to the knees to permit the user to adopt a natural side sleeper or figure-four sleeping position
Full-length YKK® #5 main side zip and foot box zip provide superior ventilation and allow the bag to be used as a comforter.
Shaped hood, draft collar and zipper draft tube keep the cold out and warmth in
Form a snug double sleeping bag by zipping to any Sea to Summit Ascent™, Trek™ or Traverse™ sleeping bag
High-quality Thermolite® insulation is loftier and more durable for lasting warmth.
Includes lightweight 70D nylon compression bag
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -12 °C |
| Zipper Placement(s) | Right |
| Product Use(s) | Sleeping,Fishing Excursion,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,For Travel,Camping,Backpacking,Hunting,Hammock Camping,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Unzips into Blanket,Zips to Another Bag,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Storage Bag |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 700 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 8.9 l |
| Assembled Length (cm) | 170 cm |
| Assembled Width (cm) | 148 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 20 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 46 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 148 cm |
| Hip Circumference (cm) | 148 cm |
| Foot Circumference (cm) | 118 cm |
| Certifications | EN Tested |
Originally posted on Sea to Summit
Yes, I recommend this product.
Originally posted on atmosphere.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Sea to Summit
