SEA TO SUMMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The X-Mug is constructed from a flexible, European standard compliant, food grade silicone. A rigid ring within the rim keeps it sturdy to hold onto and easy to drink out of but still allows the mug to be collapsed to a disk that will fit in the palm of your hand! The X Mug fits neatly into the X Bowl and X Plate and altogether the collapsed set is less than an inch thick.
Folds flat for compact packing
Food grade flexible silicone sides
Nylon ring at the top maintains shape & prevents scalded finger tips
2 cup capacity (16 oz. / 480 ml)
Nests into the flat X Bowl & X Plate
Dishwasher and microwave safe
| Primary Material | Silicone |
|---|---|
| Product Height (cm) | 8.50 cm |
| Product Width (cm) | 11.00 cm |
| Product Length (cm) | 11.00 cm |
| Product Weight (g) | 60.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Lightweight,BPA Free |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors |
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
Originally posted on Sea to Summit
