SELKIRK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Selkirk Amped Pro Air Epic Senior Pickleball Paddle is for players who refuse to compromise on their game. Crafted to deliver balanced power and control it offers the smooth, familiar feel, alongside the next-level technology necessary to dominate on the court. Easy to maneuver in the transition zone and boasting a manageable weight during intense rallies, the power paddle is great for resets. The Selkirk AMPED Pro Air is for players who want it all—and then some.
Its FiberFlex+ Fiberglass Face offers increased power and consistency
X5+ Honeycomb 16mm Core offers a thicker frame and superior control
Its Air Dynamic Throat provides quicker swing speeds and elevated air flow
ThroatFlex with its open-throat design offers enhanced power play and an extended dwell time
Its refined ProSpin+ NextGen Micro Texture technology offers durable spin surface and precision to control and shape the ball
Designed with Upgraded Octagonal Grip to provide greater maneuverability and better accuracy
360° Proto Molding technology offers a reliable feel during each play
Its Aero-DuraEdge Edgeless Technology offers enhanced durability and aerodynamics
Injected with specially formulated Durable FlexFoam Perimeter for a larger sweetspot
Versatile and well-rounded, the Epic paddle shape is ideal for the beginner and the seasoned pro
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 24.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Originally posted on Selkirk Sport
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
