SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience the ultimate in power and control with the Selkirk Amped S2 Lightweight Pickleball Paddle. This lightweight pickleball paddle boasts the largest surface area of all Selkirk's paddles. The extra-large surface area improves overall power and control, providing more consistency with every shot. Additionally, this pickleball paddle features a short handle.
Durable polypropylene honeycomb technology provides increased power
Low-profile, lightweight, and durable edge guard technology for a well-balanced, solid paddle
Comfort grip with cushioning material for a comfortable, confident hold
Fiberglass technology creates an excellent surface that produces spin, while enhancing control
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 812.00 cm² |
| Assembled Weight (g) | 213.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Anatomic |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Composite |
| Sponge Thickness (mm) | 16.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
