SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Evo Hybrid is an excellent choice for beginner to advanced Pickleball players alike. Known for its powerful, yet controlled feel, large sweet spot, and ultra-comfortable grip, the SLK Evo Hybrid offers a luxury paddle experience at an unbeatable price. Performance and Technology united with comfort, balance, and affordability
C6-Flex Power Fiberglass Developed to dominate the game, the C6-Flex Power Fiberglass Face provides the power and control you need on every play.
SLK Ultra-Comfort Grip Created for a confident hold, the cushioned SLK grip is stable, ultra-comfortable, and non-slip
Rev-Core Power Polymer Core Combining a powerful paddle interior with a large sweet spot, the Rev-Core Power Polymer Core is engineered for the win.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 810.00 cm² |
| Assembled Weight (g) | 224 g |
| Assembled Length (cm) | 40 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Anatomic |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 12.7 mm |
Yes, I recommend this product.
