SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Elevate your pickleball game with the Selkirk Geo Widebody Senior Pickleball Paddle. Perfect for players developing skill levels, this widebody pickleball paddle delivers the ideal combination of power, precision, and comfort to help you dominate the court. Featuring an innovative honeycomb core construction, this durable pickleball paddle offers exceptional balance for comfortable play.
T700-grade raw carbon fibre surface enhances shot versatility and speed
Rev-Pro polymer honeycomb core delivers a blend of power and control
MOI Tuning System optimizes the sweet spot for improved accuracy
Raw Spin Technology surface for superior ball control and spin
Octagonal handle design improves manoeuvrability and shot precision
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Assembled Weight (g) | 226.796 g |
| Assembled Length (cm) | 40.513 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |
|---|---|
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Carbon Fiber |
