SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Atlas Graphite has a Dual-Layer Graphite face and Polymer PowerCore, which provides players with a paddle that gives ultimate control without sacrificing power, giving a player the ability to control shots and improve the overall experience of their game.
Grip: SLK ultra-comfort grip
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 825.00 cm² |
| Assembled Weight (g) | 210 g |
| Assembled Weight (g) | 210.00 g |
| Assembled Length (cm) | 39.4 cm |
| Assembled Length (cm) | 39.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.96 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Anatomic |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Composite |
| Sponge Thickness (mm) | 16 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 16.00 mm |
