SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Reliable and stylish, the Selkirk SLK Graphite Latitude Widebody Pickleball Paddle is the perfect entry point for beginner players. This pickleball paddle is crafted with Polymer Rev-Core technology to provide a good balance of power and control while dampening vibrations for a comfortable feel during play. The Graphite Face offers excellent responsiveness for players to accurately place their shots. Plus, the Latitude Widebody shape on this paddle sports a generous hitting surface for a cushioned feel.
Polymer Rev-Core™️ provides a tough and durable construction
G4 Graphite Face provides a sensitive feel to place precise shots
Low-profile and durable EdgeSentry™️ guard to protect and maintain a well-balanced feel
SLK Ultra-Comfort Grip™️ for cushioning and a confident hold
5.25" long handle for double-handed backhands
4.25" grip circumference
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 825.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 213.00 g |
| Assembled Weight (g) | 213.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Anatomic |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Composite |
| Sponge Thickness (mm) | 16.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
