SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Selkirk Valkyrie Widebody Senior Pickleball Paddle is the ideal choice for beginner and intermediate players looking to elevate their game. Its widebody design offers a generous hitting area, making it easier to hit the ball and refine your skills. This pickleball paddle is perfect for fun matches with family or friends while helping you develop precision and control on the court.
X5 16 mm polymer core delivers a balanced mix of power and control for consistent performance
Raw Spin Technology surface enhances ball spin and improves control
Fiberflex Fiberglass Technology provides added power and a responsive feel
Edgesentry edge guard offers lightweight protection for durability and balance
Octagonal handle design improves manoeuvrability and shot precision
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Assembled Weight (g) | 226.796 g |
| Assembled Length (cm) | 40.513 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |
|---|---|
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Fiberglass |
