SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Determined to deliver unwavering speed and consistency, Selkirk has developed proprietary Quad Carbon technology that gives you ultimate consistency, accelerated ball velocity, extra large sweetspot, and maximum spin for the perfect feel.
Speed - Overpower your opponent
Consistemcy - Consisiten edge and sweepspot
Enhanced 3rd shop drops, hit 3rd shot drops than cannot be attacked
Fine tune drives with lower and faster drives
Improved dinking
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 812 cm² |
| Assembled Weight (g) | 213 g |
| Assembled Length (cm) | 40 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Anatomic |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Sponge Thickness (mm) | 16 mm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Selkirk Sport
