SELKIRK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience unmatched performance with the Selkirk Vanguard Invikta Low 2.0 Senior Pickleball Paddle. Featuring an advanced Pro-Spin textured surface, this paddle offers exceptional spin and control. The bi-directional carbon fiber technology ensures a larger sweet spot and consistent play.
EdgeSentry™ technology for a balanced and solid paddle
Quantum-CarbonFiber Face for enhanced spin and feel
X5™ Honeycomb Thick Poly Core for vibration absorption and a softer feel
VANGUARD Geo Grip™ for supreme comfort and improved traction
Lightweight design ranging from 7.3 to 7.8 ounces
Dimensions: 7.35" width, 16.5" height, 5.25" handle length
Handle circumference of 4.25" for a comfortable grip
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 567.75 cm² |
| Assembled Weight (g) | 212.00 g |
| Assembled Length (cm) | 13.30 cm |
| Assembled Width (cm) | 18.00 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Carbon Fiber |
