Proudly Canadian








SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
SELKIRK
Culminating two years of Research & Development, in partnership with top Pickleball pros, the Selkirk Vangaurd Power Air Invikta Senior Pickleball Paddle addresses the need for power performance and maximum spin. Discovered and celebrated by a larger professional community, the benefits offer unmatched dominance over opponents. VANGUARD Power Air technology was developed to champion players and provide a paddle that enables full control of the court
Large sweet spot and long handle provide more power, spin, and reach
Air Dynamic Throat for quicker swing speed, optimal airflow, and improved ball control
ThroatFlex for enhanced power play, and extended dwell time
ProSpin+ NextGen Texture offers unparalleled consistency
QuadFlex 4 Layer Hybrid Face provides effortless power and control
360° Proto Molding offers a composite coverage and a consistent sweetspot on every play
Aero-DuraEdge Edgeless Technology for greater durability and aerodynamics
FlexFoam Perimeter offers increased weight and the capacity to absorb vibrations from every hit
Its SuperCore Polymer Honeycomb Core offers consistent play and familiar feel, every time.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 24.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Length (cm) | 41.91 cm |
| Assembled Width (cm) | 18.73 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.