SELKIRK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Power Air is the ultimate paddle for Power Players that also rely on finesse and spin control. Proprietary bi-directional, cross weave carbon finer technology is designed to achieve a larger sweet spot and longer resonance for consistency, maximum power and spin, and perfect feel.
Air Dynamic Throat for increased swing speed
Midweight Range: 7.7 – 8.1 oz. Custom weights are not available Grip Circumference: 4 1/4" Grip: Selkirk Geo Grip Handle Length: 5 1/4" Paddle Length: 16 1/2" Paddle Width: 7.375"
Pro Spin Next gen Texture for long lasting spin surfac
QuadFlex Carbon + Fiberglass for maximum power and control,
Edgeless Dura Edge technology for ultimate balance
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Rimless |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 532.25 cm² |
| Assembled Weight (g) | 226.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Anatomic |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Carbon Fiber |
