SHIMANO
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Upgrade your bike's performance with the Shimano 6/7 Speed Rear Derailleur. Designed for 6/7-speed systems, it delivers smooth, reliable gear shifting for everyday rides. The sleek black finish and included adapter make it a versatile option for hybrid and cross bikes, improving overall ride quality.
Precise and reliable shifting for optimal performance
SMARTCAGE pulley plate enhances durability
Light-action shifting with cable guide pulley for smooth, effortless gear changes
Compatible with MEGARANGE gear systems for versatile, reliable performance
Mega Pulley reduces noise and extends service life
B-tension adjusting screw allows for easy adjustments
| Assembled Length (cm) | 0.10 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (g) | 120.00 g |
| Assembled Width (cm) | 0.10 cm |
| Cable Pull | None |
| Clamp Diameter (mm) | 0.10 mm |
| Installation Position | Rear |
| Maximum Chainring | 34 |
| Maximum Sprocket | 34 |
| Minimum Sprocket | 11 |
| Mount Style | Direct |
| Number of Speeds | 7 |
|---|---|
| Primary Material | Alloy |
| Total Capacity | 43 |
| Type of Bicycle | Hybrid/Cross |
