SHIMANO
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Shimano SL-M315-8R 8 speed shifter delivers precise, lightning-fast gear changes to boost your performance on the trail. Its RapidFire Plus trigger lets you drop gears instantly for conquering climbs or accelerating on descents. Optislick cables and under-bar gear display enhance shifting accuracy. Compatible with 7 and 8 speed drivetrains, this rugged aluminum shifter is ready to equip cross country rigs for tackling technical singletrack. The SL-M315-8R's snappy shifts and durable build make it the go-to choice for aggressive XC and trail riders.
RapidFire Plus mechanism
Front shifter available for double (2x) and triple (3x) cranksets
Rear shifter available for 7 speed and 8 speed drivetrains
Easy-to-read, under the bar gear display
Optislick inner cables included
| Accessories List | Cables |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (cm) | 0.10 cm |
| Assembled Weight (g) | 70.00 g |
| Assembled Width (cm) | 0.10 cm |
| Mount Style | Handlebars |
| Primary Material | Alloy |
| Type of Bicycle | Hybrid/Cross |
| Type of Bike Shifters | Shimano |
