SHOKZ
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Shokz OpenRun Headphones offer a bud-free, open-ear design for a comfortable fit during intense workouts. With PremiumPitch™ 2.0 technology and bone-conduction sound, they deliver powerful audio and rich bass. The IP67 rating ensures water and sweat resistance, while the 8-hour battery life and Quick Charge feature keep you going. Enhance your performance wearing these water-resistant headphones.
PremiumPitch™ 2.0 delivers a dynamic range and rich sound for an immersive experience
Dual noise-cancelling mics ensure clear calls, even in noisy places
Lightweight titanium design fits securely for all-day comfort
Up to 8 hours of battery life with a 10-minute quick charge for 1.5 hours
8th-gen bone conduction lets you hear music while staying aware of your surroundings
| Headphone Type | Bone Conduction Transducers |
|---|---|
| Accessories List | Rechargeable Battery,Charging Cable,Carrying Case |
| Advanced Features | Wireless,Sweat Resistant,Built-in Microphone,Lightweight,Waterproof |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 105 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Not Applicable |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
|---|---|
| Battery Life (hr) | 8 h |
| Assembled Weight (kg) | 0.32 kg |
| Assembled Length (cm) | 13.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.86 cm |
| Assembled Height (cm) | 16.90 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
