SHOKZ
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Shokz OpenRun Pro Headphones feature advanced 9th generation bone conduction technology and Shokz TurboPitch™️ for exceptional open-ear sound quality. These lightweight, durable titanium Shokz headphones offer dual noise-cancelling microphones, up to 10 hours of playtime, a rapid 5-minute charge and IP55-rated resistance to weather and sweat.
Shokz TurboPitch® Technology delivers open-ear audio while keeping you aware of your surroundings
Dual noise-cancelling mics provide clear calls in noisy settings
Lightweight 29g titanium frame ensures durability for active use
Battery lasts up to 10 hours, with a 5-minute Quick Charge adding 1.5 hours of power
9th-gen bone conduction transmits sound through cheekbones, maintaining ambient awareness
IP55 rating protects against sweat, dust, and harsh weather for outdoor use
| Headphone Type | Bone Conduction Transducers |
|---|---|
| Accessories List | Rechargeable Battery,Charging Cable,Carrying Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Sweat Resistant,Built-in Microphone,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 105 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Not Applicable |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Charge Time (hr) | 1 h |
|---|---|
| Battery Life (hr) | 10 h |
| Assembled Weight (kg) | 0.38 kg |
| Assembled Length (cm) | 13.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.86 cm |
| Assembled Height (cm) | 16.90 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
Originally posted on Shokz
