*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Improve club head and hand speed to gain more distance off the tee. One piece design includes shaft and two weights to customize into three club weight configurations for overload, underload, and overweight training.
Helps athletes improve their club head speed and technique to create a more consistent swing
Includes two weights that can be configured into three club weights to work on overall swing for overload, underload, and counterweight training
Use only the shaft with no weights attached to warm up and build muscle memory with a 20% lighter club
Attach only the counterweight (yellow) to help practice hand speed through impact
Train with both the head (black) and counter (yellow) weights to help increase overall swing speed with a 20% heavier club
Weights easily twist in to place and are designed to fall off if not attached properly
| Golf Accessory Type | Grip Trainer |
|---|---|
| Number of Pieces | 4 |
| Primary Material | Fiberglass |
| Assembled Weight (kg) | 0.37 kg |
| Assembled Length (cm) | 3.81 cm |
| Assembled Width (cm) | 3.81 cm |
| Assembled Height (cm) | 118.11 cm |
| Sustainability | None |
