*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The large 7.5’ x 7’ suspended practice net allows athletes to work on baseball, softball, or golf swings at home. The practice net attaches to most garage doors or open spaces by its connection points. The net has a fiberglass bottom pole that provides structure and reduces kick back to better collect balls during practice. Its connection points are secure enough to take on hard hits and make setting up and breaking down easy.
Fiberglass bottom pole provides net structure, and reduces kick back by catching balls
Attaches to most garage doors or open spaces with connection points approximately 8’ in width
Large 7.5’ x 7’ suspended practice net to work on your swing at home
Net is designed to easily roll up and store away while still allowing garage doors to function properly
Quick connect attachment points for easy setup and breakdown
| Golf Accessory Type | Practice Nets |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Assembled Weight (kg) | 1.44 kg |
| Assembled Length (cm) | 230.12 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.27 cm |
| Assembled Height (cm) | 214.88 cm |
| Sustainability | None |
