Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The SKLZ Vertical Jump Boost increases vertical jump with resistance cables that engage lower body muscles. It strengthens lower body muscles by targeting key muscle groups for more powerful jumps. The comfortable neoprene waistband and ankle cuffs are designed to minimize discomfort and chafing during training. It features an adjustable fit for all sizes with fully adjustable waist and ankle cuffs. The durable construction is built to withstand multiple seasons of use.
Increases vertical jump with resistance cables that engage lower body muscles
Strengthens lower body muscles by targeting key muscle groups for more powerful jumps
Comfortable neoprene waistband and ankle cuffs designed to minimize discomfort and chafing during training
Adjustable fit for all sizes with fully adjustable waist and ankle cuffs
Durable construction built to withstand multiple seasons of use
| Activity | Multisport |
|---|---|
| Advanced Features | Hangable,Adjustable Straps |
| Primary Material | Polyester |
| Number of Pieces | 1 |
| Assembled Height (cm) | 2.49 cm |
| Assembled Length (cm) | 2.49 cm |
| Assembled Width (cm) | 11 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.49 kg |
