SLACKLINE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Slackline 50 FT Base Line is an introductory kit well-suited for beginners and intermediate users. Its custom-designed weave provides the right balance of flexibility and stability for walking and jumping. This static-style base line improves balance, core strength, and coordination, making it a fun and engaging way to enhance skills while ensuring safety.
Custom weave design lets you walk or jump on the slackline while being stable enough for beginners
A fun way to improve balance, core strength, and coordination
The kit includes a 50-foot slackline, a ratchet tensioner with extra webbing, tree protectors, and a carry bag
The ratchet is easy to use, with a comfy grip and rubberized release for safe tension adjustment
| Assembled Height (cm) | 0.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 1524.00 cm |
| Assembled Weight (g) | 0.00 g |
| Assembled Width (cm) | 5.00 cm |
| Colour Group | Blue |
| Number of Hooks | 0 |
| Number of Pieces | 5 |
| Primary Material | Plastic |
| Strength (kN) | 35.58 kN |
| Webbing Shape | Flat |
| Webbing Type | Slackline |
|---|
