BLACK
Please select a Size to view availability
Featuring a lightweight, low-profile design and hybrid shell construction for enhanced protection, the Smith Nexus MIPS Ski & Snowboard Helmet is the perfect partner for jam-packed resort days and big backcountry lines. This ski and snowboard helmet brings improved impact coverage with Koroyd® material to absorb more energy in a collission while the front and rear adjustable 24-vent design helps to regulate airflow as needed. Plus, the sweat-wicking, odour-fighting liner in the ski helmet provides warmth.
Mips® Brain Protection System reduces rotational forces caused by angled impacts to the head
Complete Koroyd® coverage for lightweight, energy-absorbing, and ventilated impact protection
Colour option in Matte Black
AirEvac™ ventilation system integrates with Smith goggles for fog-free lenses
Fidlock® strap buckle offers easy one-hand operation
Dual regulator climate control for easy, one-handed front and rear vent adjustment
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polycarbonate |
| Shell Construction | In-Mold Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable,Removable Ear Padding,Audio Compatible,Washable Lining,Boa Fit System,Mips,Fidlock,Removable Lining,Goggle Notch |
| Assembled Weight (kg) | 0.68 kg |
| Assembled Length (cm) | 20 cm |
| Assembled Width (cm) | 20 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 20 cm |
| Sustainability | None |
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
Originally posted on smithoptics.com
